Hosgeldiniz Tarih - Saat
Future Rabbit Online Music
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 4°C
En Yüksek : 15°C

  •  Yüzme havuzlarına dikkat
  •  Yüzme havuzlarına dikkat
Yüzme havuzlarına dikkat

 Yüzme havuzlarına dikkat

Denizli Devlet Hastanesi Doktorlarından Ersin Çağırgan,  halka açık yüzme havuzlarında kullanılacak suyun, içme suyu niteliğinde olması gerektiğini söyledi.
Dr. Ersin Çağırgan,  yaptığı açıklamada, yüzme havuzlarında suların gerek yüzen insanlardan, gerekse çevre nedeniyle kirlendiğine dikkat çekti.
Yüzme havuzlarında kullanılacak su, içme suyu niteliğinde olması gerektiğini söyleyen Çağırgan, “Havuz suyunun salgın hastalıklara sebep olmaması, yani mikroplardan arındırılmış olması gerekmektedir. Yüzme havuzlarında havuz suları gerek yüzen insanlardan, gerekse çevre nedeniyle kirlenmektedir. Havuza giren her kişi havuz suyunu fiziksel ve kimyasal artıklar bırakarak hızlı bir şekilde kirletir ve zararlı bakteri ve virüsler hızla yayılıp, bulaşır. Bu kirlilik kimyasal ve mekanik yöntemlerle yok edilmeli veya insan sağlığına zarar vermeyecek seviyeye düşürülmelidir” diye konuştu.
Temiz ve kaliteli su temininin sürekliliği için otomatik klor dozlama ve arıtma sisteminin havuzlarda bulundurulmasının zorunlu olduğunu ifade eden Dr. Çağırgan, “Bu noktada havuz görevlisinin konusunda uzman sertifikalı olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü herhangi bir ihmal ya da hata yapılması, havuzda yüzen çok sayıda insanın sağlığını tehdit edici sonuçlar yaratabilir. En büyük sorunlardan biri de havuz kimyasallarında denetimin yapılmamasıdır. Kimyasallar mutlaka uluslararası standartlara uygun olmalıdır. Havuzun taban ve yan duvarları kaliteli malzeme ile kaplanmalı ve kolay temizlenen bir satha sahip olmalıdır. Dolgu malzemesi, havuzlar için üretilen malzemeden kullanılmalı, mikrop barındırmamalıdır. Taban ve duvar temizliği düzenli olarak yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
 NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Havuzda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulunan Çağırgan, şunları kaydetti: “Havuzun betonarmesi yapılırken, inşaat demirleri duvarların dört köşesinden elektrik kaçağına karşı topraklanmalıdır. Böylelikle, havuz civarındaki olası elektrik kaçağından suda bulunanların etkilenmemeleri sağlanmış olur. Tüm elektrikli aletler, pompalar, su altı lambaları, trafolar topraklanmalıdır.Havuzun içerisinde dışa dönük keskin köşeler bulunmamalıdır. Çarpma halinde tehlike yaratabilecek nesnelere yer verilmemelidir. Yüzme havuzu çevresindeki yürüme alanı, duş yeri ve çevresinin zemini düzgün ve kaymaya yol açmayan malzemeden olmalıdır. Havuzlarda gece emniyeti için en az bir lamba yakılı vaziyette tutulmalıdır. Özellikle çocuklar için, kullanımla ilgili uyarı amaçlı levhalar bulunmalıdır. Havuzun insan sağlığı açısından uygun olabilmesi için bilinçli ve eğitimli kişilerce işletilmesi gerekmektedir. Özellikle site havuzlarında havuz görevlisi olarak kapıcılar çalıştırılmaktadır. Havuz bakımı eğitimine sahip olmayan bu kimselerin gözetimini yaptığı havuzlarda çok ciddi hatalar yapılmaktadır. Havuzlarda mutlaka eğitimli elemanlar çalıştırılmalıdır. Ayrıca tüm havuzlarda günlük olarak havuzun tam dolu olup olmadığı ve havuz ile taşma kanallarının temizliğinin kontrolü, tüm cihazların çalışmalarının kontrolü, aşılama yerlerinin (kimyasal dozlama noktaları) kontrolü ve temizliği, flok-ph ayar ve dezenfeksiyon maddeleri depolarının kontrolü ve gerekiyorsa tamamlanması yapılmalıdır.“ MESUT GÜLER
Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2013-06-28 20:53:46 tarihinde yayınlandı ve toplam 516 kez görüntülenmiştir.