Hosgeldiniz Tarih - Saat
Future Rabbit Online Music
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 9°C
En Yüksek : 16°C

  •  YOK OLMAYA BAŞLAYAN MESLEKLER DESTEKLENMELİ
  •  YOK OLMAYA BAŞLAYAN MESLEKLER DESTEKLENMELİ
YOK OLMAYA BAŞLAYAN MESLEKLER DESTEKLENMELİ

 YOK OLMAYA BAŞLAYAN MESLEKLER DESTEKLENMELİ

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol, yok olmaya başlayan mesleklere devlet desteği istedi.
 
Teknolojinin gelişmesi, tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler bazı meslekleri yok ederken, yeni mesleklerinde ortaya çıktığını belirten Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol, “Esnaf ve sanatkarın mesleğini devam ettirmek için kendi sermayesine göre değişmeye dönüşmeye çalışmaktadır. Fakat getirilen vergi muafiyeti tek başına kaybolmaya yüz tutan meslekleri ayakta tutmaya yetmiyor. Özellikle turizm gelirleri bakımından bazı yok olmaya başlayan mesleklerin devlet tarafından özel olarak desteklenmesi gerekmektedir” dedi.
 
FAİZSİZ KREDİ VERİLMELİ
 
Esnaf ve sanatkarın ekonominin barometresi olduğunu söyleyen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol, ' El emeği göz nuru dökerek geleneksel olarak ustasından öğrendiği gibi üretim yapan esnaf ve sanatkarımız teknolojinin gelişmesiyle ekonomik olarak zora düşmüş, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Kendi sermayesi ile değişime çalışsa da yeterli olmamaktadır. Bazı şehirlerimizde geleneksel esnafın ürünleri turistik çarşılar kurularak değerlendirilmeye çalışılmaktadır ama bu da soruna genel çözüm getirmemektedir. Esnaf ve sanatkarımızın bu durumunu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'mıza ileterek el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, kalaycılık, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap işleri, bastonculuk, semercilik, kaşıkçılık, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve Oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık gibi yok olmaya yüz tutmuş meslek erbabının ayakta kalabilmesi için 6322 sayılı yasa ile vergi muafiyeti getirilmiştir. Bir nebzede olsa destek verilmiştir. Ancak yeterli olması için ürünlerin üretilmesine sıfır faizli kredi verilmesi, satış ve pazarlanmasına kadar teşviklerin artırılması gerekir. Çünkü bu destekler üretim için çok gerekli. Teknolojik gelişmeler diğer bir yönüyle de yeni meslek kolları yaratmıştır. İnternet kafeler, cep telefonu tamir ve yedek parçacılığı gibi mesleklerin ortaya çıkmasına yol açmıştır” diye konuştu.
 
“MESLEKİ EĞİTİM BİLİNCİ ARTIRILMALI”
 
Esnaf ve sanatkarlarımızın ustalarından öğrendiklerini gelecek kuşaklara aktarabilmeleri için çırakların mesleki eğitimden geçmesi gerektiğini vurgulayan Çelikkol,  'Eğer mesleki eğitimin önemi anlaşılmaz ise geleneksel üretim biter. Bizler yüzlerce yıldır ekonomik hayatı düzenleyen Ahilik anlayışı ile bugünlere geldik. Ekonominin kılcal damarları olan esnaf ve sanatkarın küçülmesi demek ekonominin de küçülmesi, istihdamın azalması anlamına gelecektir. Bu nedenle geleneksel üretim ve mesleki eğitim desteklenerek yaşaması sağlanmalıdır' dedi. MESUT GÜLER 
Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2013-03-19 19:35:39 tarihinde yayınlandı ve toplam 520 kez görüntülenmiştir.